adidas eqt support 9317 turbo red available now adidas adds a new boost sole to the eqt support 9317 adidas eqt support 9317 turbo red releases tomorrow adidas eqt support 9317 blackpink adidas eqt support 9317 adidas eqt support 9317 whiteturbo red adidas eqt support 93 17 adidas eqt support 9317 core black adidas eqt support black pack releasing soon adidas eqt support 9317 turbo red adidas eqt support 9317 1 adidas eqt support 9317 adidas eqt boost 9317 white mountaineering adidas nmd r2 adidas eqt support 9317 turbo red release reminder adidas eqt support 9317 adidas eqt support 9317 turbo red adidas originals eqt support 9317 first look adidas eqt support 9317 core black release info adidas eqt support 9317 gets release date

Statystyka

Odsłon artykułów:
1004012
adidas yeezy 650 boost adidas yeezy boost 650 adidas yeezy 650 boost colorways adidas yeezy 650 350 2 0 boost yeezy boost 650 adidas yeezy boost 650 supreme x nike air uptempo release info adidas yeezy boost 650 v1 sample detailed look adidas yeezy boost 650 v1 sample adidas yeezy boost 650 v1 sample adidas yeezy boost 650 v1 adidas yeezy 650 boost adidas yeezy boost 650 adidas yeezy 650 boost colorways adidas yeezy 650 350 2 0 boost yeezy boost 650 adidas yeezy boost 650 supreme x nike air uptempo release info adidas yeezy boost 650 v1 sample detailed look adidas yeezy boost 650 v1 sample

Mogiłę pradziada ocal

Porządkowanie mogił w Skałacie i Panasówce

Już po raz drugi w dniach 8-18 lipca wolontariusze z Rudnej wyruszyli na Ukrainę, aby sprzątać polskie cmentarze w miejscowościach Skałat i Panasówka. Wyjazd te to udział w akcji ,, Mogiłę pradziada ocal od zapomnienia” organizowanej przez TVP Wrocław i dolnośląskie Kuratorium Oświaty we Wrocławiu. W tym roku wyjechali uczniowie Zespołu Szkół im. Jana Pawła II w Rudnej: Oskar Jankowski, Olaf Jankowski, Kacper Książek oraz osoby dorosłe: Anna Jankowska, Danuta Kazimirów, Leszek Kazimierów i Jolanta Książek.

Do Skałatu dotarliśmy po 13 godzinach jazdy. Tak jak w zeszły roku , pod swój gościnny dach przyjął nas ks. Michał Murigin proboszcz parafii p.w. Św. Anny w Skałacie.

Praca na cmentarzu w Skałacie była bardzo trudna,  rośnie  tam wiele krzaków i wysokich drzew które zasłaniają pomniki. Wiele grobów było obrośniętych dzikim winogronem, przez  co było niewidocznych.

Podczas prac na cmentarzu w Skałacie odwiedzali nas tutejsi mieszkańcy, którzy pomagali nam w pracy. Poznaliśmy p. Nadię, p. Marię i jej syna Olka oraz Natana  młodego Amerykanina od kilku lat mieszkającego na Ukrainie.  W tej miejscowości  mieszka jaszcze kilkanaście polskich rodzin, którzy starają się kultywować polskie tradycje. Na plebanii odbywają się lekcje języka polskiego, a w każda niedzielę Polacy mogą uczestniczyć we mszy św. odprawianej w języku polskim.

Podczas pobytu w Skałacie mieliśmy okazje poznać  mer miasta Skałat p. Natalię Stańkowską, która obiecała pomoc  w wywiezieniu wyciętych krzaków i drzew. Pani mer to osoba bardzo otwarta i chętna do współpracy.

Na cmentarzu w Panasówce, który odkrywaliśmy rok temu , było już mniej pracy. Skosiliśmy trawę, poprawialiśmy farbą napisy. Udało się nam uporządkować jeszcze kilka polskich grobów.

Pobyt na Ukrainie to nie tylko praca , ale też wycieczki. My odwiedziliśmy rodzinne strony naszych mam i babć: Zbaraż, Kołodno, Myszkowce i Trembowlę. Na zbaraskim cmentarzu odnaleźliśmy mogiły naszych przodków.

Czas pobytu szybko dobiegł końca, a my mieliśmy świadomość, że jeszcze dużo zostało do zrobienia. Cmentarz w Skałacie został oczyszczony tylko częściowo i każdy z nas odczuwał niedosyt. Na koniec na grobach, które odsłoniliśmy zapaliliśmy znicze.

Do domów wróciliśmy bardzo szczęśliwi, że spełniliśmy swój patriotyczny obowiązek. Pobyt na Ukrainie to prawdziwa lekcja historii. która pozostanie w naszej pamięci na zawsze. Ofiarowanie swojego czasu i pracy rąk to złożenie hołdu naszym przodkom, którzy pozostali na zawsze w  tej ziemi.

Nasz wyjazd nie mógł by się odbyć , gdyby nie życzliwość i pomoc wielu osób. Przede wszystkim dziękujemy Wójtowi Gminy Rudna panu Władysławowi Bigusowi i Dyrektorowi CK w Rudnej panu Bernardowi Langnerowi, dzięki którym mogliśmy podróżować super busem w komfortowych warunkach. Za pomoc w zakupie zniczy i narządzi dziękujemy radnej Gminy Rudna pani Jarosławie Bunkiewicz. Dziękujemy również kierowcom z firmy Razbi : panu Kazimierzowi  i panu Krzysztofowi , za to , że pomagali   nam w osłanianiu polskich grobów.

W imieniu wolontariuszy

kierownik grupy  Jolanta Książek

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Kwesta – zbiórka środków na ratowanie kresowych nekropolii

  Już  po raz drugi uczniowie i absolwenci Zespołu Szkół im. Jana Pawła II w Rudnej wzięli udział w kweście publicznej na cmentarzu komunalnym. Kwesta odbyła się 1 listopada  w ramach akcji  ,, Mogiłę pradziada ocal od zapomnienia”, organizowanej przez TVP Wrocław   i Dolnośląskie Kuratorium Oświaty. Zebrane pieniądze zostaną przekazane na ratowanie polskich nekropolii na Kresach.

  Dziękuję bardzo wszystkim, którzy swoją hojnością wsparli tę kwestę. Dziękuję rodzicom, którzy wyrazili zgodę , aby ich dzieci kwestowały. Ale szczególnie dziękuję uczniom za to , że w swoim wolnym czasie z wielkim zaangażowanie zbierali datki na tak ważny cel.

  Dziękuję również przedstawicielce Rady Rodziców  p. Agnieszce Bogdan, która pomogła nam w zbiórce datków, oraz p. Dorocie Błaszczyk ze Stowarzyszenia NASZA RUDNA  za ufundowanie symbolicznych pamiątek dla kwestujących uczniów. Dziękuję za ciepłe słowa skierowane do nas, jak również za wspomnienia o Kresach, które usłyszeliśmy.

 

Jolanta Książek

1

2

3

 

,,Mogiłę pradziada ocal od zapomnienia”

W tym roku po raz pierwszy wolontariusze z Rudnej wyjechali na Ukrainę ,aby porządkować polski cmentarz w miejscowości  Panasówka. Wyjazd ten był organizowany przez TVP Wrocław i Dolnośląskie Kuratorium Oświaty we Wrocławiu w ramach akcji ,, Mogiłę pradziada ocal od zapomnienia”. Z Rudnej wyjechał w sumie 7 osób , 4 uczniów: Alicja Spiak, Kornela Gulewicz, Kacper Książek , Wiktoria Mazurek, oraz  3 dorosłych: Leszek Kazimierów, Danuta Kazimirów oraz Jolanta Książek.

Wyjazd rozpoczął się od wspólnego spotkania wszystkich wolontariuszy przy budynku TVP Wrocław, gdzie odbyło się pożegnanie wszystkich wyjeżdżających na Ukrainę.

Nasza podróż trwała dość długo . Na miejsce noclegu, Skałatu dotarliśmy po 15 godzinach jazdy. Tam pod swój gościnny dach przyjął nas ks. Michał Murygin. Początkowo warunki mieszkaniowe były typowo pielgrzymkowe, ale dzięki zaradności Leszka i p. Andrzeja – kierowcy , po dwóch dniach odczuliśmy ulgę, bo panowie zamontowali nam prysznic.

Praca na cmentarzu była dość ciężka, bo nie codziennie czyści się szczotką drucianą groby, grabiamiami skoszone chaszcze lub siekierką wycina krzaki. Na cmentarzu odwiedzali nas tutejsi mieszkańcy    z którymi rozmawialiśmy. Poznaliśmy p. Marię Baranowską – sołtyskę, p. Janinę, p. Hanię  i jej córkę Mariannę, które codziennie przynosiły na różne smakołyki. Pani Janina nie kryła wzruszenia ze spotkania z nami i dziwiła się , że osoby, które w żaden sposób nie są  związane z tą miejscowością z takim zaangażowaniem pracują przy porządkowaniu starego cmentarza.

W Skałacie poznaliśmy pana Mirosława, który pracował przy remoncie plebani. Z p. Mirkiem rozmawialiśmy po polsku o sytuacji w jakie znajduje się Ukraina. Poznaliśmy również pana Viktora ,lokalnego dziennikarza, można więc rzec człowiek orkiestra, który zajmuje się różnymi pracami min. promuje miasto Skałat, nagrywa audycje i reportaże, zajmuje się  również fotografowaniem. Nam opowiadał o swoich podróżach po całym świecie. Bardzo ciekawym doświadczeniem było poznanie 13- letniego młodego człowieka. Józef czyta płynnie po polsku , co nas bardzo zdziwiło, bo przecież nie każdy polski uczeń posiada taką umiejętność.

Nasz pobyt na Ukrainie to , nie tylko praca ale również wycieczki. Zwiedziliśmy zamki w Zbarażu i Kamieńcu Podolski , historyczną fortecę w Chocimiu i Lwów. We Lwowie zapaliliśmy znicze na cmentarzu Łyczakowskim,  na grobach Orląt Lwowskich. Byliśmy przy grobach znanych Polaków: Marii Konopnickiej, Gabrieli Zapolskiej oraz Władysława Bełzy. Zwiedziliśmy również katedrę lwowską w której spotkaliśmy najbliższych współpracowników św. Jana Pawła II – arcybiskupa Mieczysława Mokrzyckiego oraz papieskiego ceremoniarza arcybiskupa Piero Marini.

Dziesięć dni pobytu  na Ukrainie minęło bardzo szybko i ciężko nam było pożegnać się z poznanymi ludźmi. Ukraińcy to bardzo życzliwi i gościnni ludzie. Ukraina a szczególnie Podole to spokojna i piękna kraina pełna śladów polskości. Pobyt na Ukrainie i spotkania  z mieszkającymi tam jeszcze Polakami to dla nas wielka lekcja historii i patriotyzmu.

Dziękujemy wszystkim, dzięki którym wyjazd ten mógł się odbyć. Szczególne podziękowania należą się rodzicom uczniów, którzy mimo niepewnej sytuacji pozwolili swoim dzieciom na udział w akcji . Podziękowania należą się samym wolontariuszom, którzy z pełnym zaangażowaniem pracowali na cmentarzu w Panasówce. Dziękujemy panu kierowcy Andrzejowi Choderze, który pomagał nam swoimi trafnymi uwagami i podpowiedziami. Dziękujemy mieszkańcom Rudnej, którzy w różny sposób wspierali nas podczas pobytu na Ukrainie.

Wszystkim serdecznie dziękujemy

Kierownik grupy Jolanta Książek

 

 

 

Mogiłę pradziada ocal od zapomnienia.

Akcja ratowania polskich nekropolii na Kresach trwa już od kilku lat. Inicjatorką  tej  akcji jest red. Grażyna Orłowska – Sondej                               z TVP Wrocław przy ścisłej współpracy Dolnośląskiego Kuratorium Oświaty. W tym roku honorowym patronatem naszą akcję objął Prezydent Rzeczpospolitej Polskiej Bronisław Komorowski.

 Więcej informacji o cmentarzach, które zostały już odnowione można odnaleźć na stronie www.studiowschod.pl

 

Nasza szkoła już od wielu lat bierze udział w ratowaniu polskich cmentarzy na Kresach. Co roku  uczniowie przynoszą znicze , które później są zapalane na polskich cmentarzach na Ukrainie, zbieramy symboliczną złotówkę od każdego ucznia, 1 listopada kwestujemy na cmentarzach zbierając potrzebne fundusze.

 

Kwesta na cmentarzu komunalnym – 1listopada 2013r.

 

Dziękujemy wszystkim, którzy do tej pory włączyli się do akcji ratowania polskich cmentarzy na Kresach, a zainteresowanych pomocą podajemy dane:

Uwaga!!! Wpłaty związane z akcją
"Mogiłę Pradziada Ocal od Zapomnienia"
prosimy kierować na konto:
30 1540 1030 2001 7760 0457 0001

 

       

 

Powiększanie tekstu
Fundacja KGHM
matzoo
zielona flaga.jpg

Online

Odwiedza nas 55 gości oraz 0 użytkowników.
yeezy boost 350 v2 adidas yeezy boost 550 first look at the adidas yeezy boost 550 kanye west reveals new yeezy boost 350 v2 colorway adidas yeezy boost 350 v2 black white adidas yeezy sply boost 350 v2 Yeezy 350 Boost V2 Black Friday Yeezy Boost 350 V2 Beluga Yeezy Boost 350 V2 Black Green adidas yeezy boost 350 v2 black pink our first look at the adidas yeezy boost 350 v2 blink adidas yeezy boost 350 v2 blackpink adidas yeezy boost 350 v2 blackpink first look yeezy boost 350 v2 upcoming releases adidas yeezy boost 350 v2 adidas yeezy boost 350 v2 black peach adidas yeezy boost 350 v2 beluga adidas yeezy boost 350 v2 beluga adidas Yeezy Boost 350 V2 Glow in the Dark sneak peek adidas yeezy boost 350 v2 blackpink

Powered by Joomla!®. Designed by: joomla 1.6 templates php hosting Valid XHTML and CSS.


adidas nmd human race orange tangerine pharrell adidas hu nmd human species black black adidas nmd human race pharrell x adidas nmd human species black coming soon pharrell x adidas nmd human race light blue pharrell shows yeezy season 4 light blue adidas nmd human race adidas nmd human race light blue adidas nmd human race light blue pharrell x adidas nmd human race fall 2016 colorways more images pharrell x adidas nmd hu collection drops tomorrow pharrell and adidas explore humanity and celebrate cultural diversity with inaugural hu collection pharrell x adidas nmd hu collection pharrell adidas nmd hu collection pharrell x adidas nmd hu collection drops thursday pharrell x adidas nmd hu collection pharrell adidas nmd hu collection adidas nmd pharrell adidas nmd human race release date pharrell adidas nmd human race early links pharrell adidas nmd yellow black